2015-2016 Projects

Biomedical Engineering Projects

Project # Title Sponsor Organization Faculty Advisor Students
BME 101 Marsupialization Catheter for Odontogenic Cysts Dentistry (Oral/Maxillofacial Surgery) Rene Olivares-Navarrete Hamdi Abdeen
Jacqueline Pinderski
Ananya Mishra
Lucas Olson
BME 102 Improved way to affix IV containers and medical monitors to gurneys from operating table Anesthesiology Chris Lemmon Sindhu Marampudi
Natalie Noll
Madison Nowak
Rachel Wilbur
BME 103 Traction device to introduce MRI contrast agents in joints Radiology Jennifer Wayne Rawan Alfadly
Sarah Um
Carla Gomez
BME 104 Wheel Chair to Dentist Chair The Virginia Home Gerald Miller Brandon Heath
Liam Cornwall
Alex Stevenson
Justin McDaniel
BME 105 Suture Trainer Surgery Jennifer Wayne Sindora Baddam
Albara Elshaer
Veronica Peterkin
Millie Shah
BME 106 Movement in Intubation Tubes Respiratory Intensive Care Paul Wetzel Tiffany Wong
Mary Kannan
Krista Powell
Navami Ravindra
BME 107 Foot Dorsiflexion   Ding-Yu Fei Jawahar Baddula
Nigal Shah
Shreya Vatsala
Stephen Vinoba
BME 108 UTI Prevention Device Respiratory Intensive Care Ning Zhang Kevin Ball
Karolina Stumbraite
Ash McCormick
Brittany Allen
BME 109 Personal Walker and Falls   Paul Wetzel Michael Berger
Galen Kellner
David Le
Anthony Renninger
BME 110 Drug Delivery Across Blood / Brain Barrier   Hu Yang Kaixin Chen
Kayvon Mobarakeh
Ankit Soni
Adel Husayni
BME 111 Pulmonary Patency Stent Coating Boston Scientific Rebecca Heise Kranthidhar Bathula
Suraj Kandalam
Akhil Kolluri
Roshni Malik
BME 112 Chewing Gum Diagnostic Test   Rene Olivares-Navarrete Kristina Kelly
Nabil Mikhaiel
Allison Ramey
Aiza Humayun
BME 113 Wearable Fall Predictor   Anthea Pepperl Aaron Corbin
Joseph Switzer
Keegan Zacharie
BME 114 Low Cost Sterilization   Dan Conway Karima Abutaleb
Mahreen Azam
Eric Lara
Sarah Tracy
BME 115 Small Animal Thermal Support   Rebecca Heise Alexander Dickey
Kathleen Vermillera
Ashkhan Hojati
Matthew James

Chemical & Life Science Engineering Projects

Project # Title Sponsor Organization Faculty Advisor Students
CLSE 201 Method of mold release from process equipment Church & Dwight Ben Ward Trae Fuller
Jason Marshall
Craig Paris
CLSE 202 Hexamethyl DiSiloxane Hazardous Waste Reduction Quantum Silicones Frank Gupton Kenneth Castillo
Reuben Gol
William (Chip) Keesee
CLSE 203 Treatment of Menorrhagia By use of Cryo-fluid Endometrial Ablation – Refined Prototype OB/GYN Raj Rao Baha Endisha
Benjamin Green
Patricia Moseh
CLSE 204 Nanoparticles as Lubricant additives – test development and DOE Afton Chemical Nasstasja Lewinski Rayyan Alsinian
Jacob Miller
Zainab Suiwalket
Samuel Wojcicki
CLSE 205 Small scale process to make developmental soft gel capsules Pfizer Christina Tang Amanda Carter
Lara Hamid
Harini Muralikrishnan
Bethlehem Solomon
CLSE 206 Ce, Fe, Al impregnated resins or filters for phosphate removal ChemTreat Frank Gupton Daniel Dillion
Campbell McColley
Laura Strukl
CLSE 207 Compact, Intutive, Safe Medication Disposal System Pharmacy Ben Ward Charles Fricke
Francis (William) Ronnau
Sharon Veeravalli
CLSE 208 Ballast Recovery System Infilco – Degremont Frank Gupton Zachary Canfield
Ruqaia Suleman
Jasmine Wang
James Westbrook
CLSE 209 Enhancing yield of polyethers Part 2 Evonik Frank Gupton Carolina Mercado Buelvas
Chance Parrish
Rohit Sharma
CLSE 210 Process to make Essential Oil-based Veternary Insect Repellant TheLab Frank Gupton Allison (Brooke) Riggs
Peter Rinaldi
Zachary Taylor

Computer Science Projects

Project # Title Sponsor Organization Faculty Advisor Students
CS 301 Relocation App WillowTree Apps, Charlottesville, VA Bob Dahlberg Ahmed Shahim Abdul Satar
Kent White
Ayesha Zafar
CS 302 Mobile Software – iOS and Android Capital One Bob Dahlberg Anh Dang
Hunter Miller
Matthew Mosca
CS 303 API Programming Capital One Bob Dahlberg Gerard Briones
David Igou
Ricy Throckmorton
CS 304 Hybrid Call Center Software AMC Technology Bob Dahlberg Daniel Kim
Joshua Stephens
Tejas Trivedi
CS 305 Malware detection with network traffic analysis GE Carol Fung Nicholas Harrison
John Taylor
Justin Murphy
CS 306 Upgrade Tatami IPPON USA Bob Dahlberg Jacob Holcombe
Jacob Kreiner
Minh Nguyen
CS 307 Admin System for Basketball Camp Will Wade Basketball Camps Bob Dahlberg Melissa Nierle
William Slattum
CS 308 Using Natural Language Summaries of Program Elements to Improve   Code Search CS Kostadin Damevski John Goldhamer
Keith Herbert
Dylan Ilvento
CS 309 RFID based Intelligent Transportation Systems CS Wei Cheng Mengyu Bai
So Kim
Andrew Sainz
CS 310 Cancer Mutation Database CS Preetam Ghosh Theodore Contes
Jeremy Yu
Bolade Ottola
CS 311 Novel Cryptocurrency Designs CS Hong-Sheng Zhou Robert Breckenridge
Adam Johnson
Kara Lucord
CS 312 Interactive Web Tools for Visualizing and Analyzing Social/Biological Networks CS Thang Dinh Marcangelo Dilnila
Chase Keech
Carl Miranda
CS 313 Data mining nanotechnology CS Bridget McInnes Clint Cuffy
Li Hengbin
Tej Mehta
CS 314 3D Immersive Visualization and Visual Data Mining CS Milos Manic Megan Davis
Francisco Gonzolez
Alva Waters

Electrical & Computer Engineering Projects

Project # Title Sponsor Organization Faculty Advisor Students
ECE 401 Training Platform for Control Systems Huntington Ingalls Industries -Newport News Shipbuilding Vennie Filippas Shellie Lundquist(EE)
Andy Fabian(CpE)
Sean DeArras(CpE)
ECE 402 GNU Radio Companion (GRC) Customization for Software Defined Platform QRC Technologies, Fredricksburg, VA Ruixin Niu Jacob Ramey(EE)
James Begemann(CpE)
Richard Hite(CpE)
ECE 403 Smart Grid Dominion Carl Elks, Zhifang Wang Bart Thornton(EE)
Aubrey Buckner(EE)
Gabriel Knight(EE)
ECE 404 Dynamic Center of Gravity Display for Recovery Cranes Cranesmasters Michael Cabral Steve Lemaster(EE)
Tariq Haddad(EE)
Derk Faltz(CpE)
ECE 405 PLC Demonstration System   Bob Klenke Joshua Kirkman(EE)
Timothy Parker(EE)
Justin Webber(EE)
ECE 406 LI-FI   Umit Ozgur Nico Andrade(EE)
Aaron Jonas(EE)
ECE 407

Microfabrication: Simplified Circuit Technology

VA Micro-electronics Consortium

Gary Atkinson

Christopher Chaney (CpE)
Amarnath Gopinath (CpE)
Julius Kassar (CpE)

ECE 408 UAV Mounted Themal Imager  Sentel Carl Elks Jarrett Chaine (EE)
Herve Iradukunda (EE)
David Ellingson (CpE
ECE 409 Microsoft Kinect   Carl Elks Ravi Marwaha (EE)
Joseph Crouch (CpE)
Robert Ha (CpE)
ECE 410 UAV Autonomous Launch, Land and Recharging Sentel Carl Elks Paul Kirchoff (CpE)
Lawrence Ng (CpE)
David Vieth (CpE)
ECE 411 Workstation Monitoring and Display for Cabell Library Cabell Library Michael Cabral Hamid Golgiri (EE)
Derrick Williams (EE)
Patrick Van Hoecke (CpE)
ECE 412 Richmond City Parks People Counter Enrichmond Carl Elks Nick Reuter (EE)
Taylor Roberts (CpE)
Christopher Thomas (CpE)
ECE 413 Assessment of the Health of the Tree Canopy in Richmond City Parks Enrichmond Carl Elks Adan Hrycyk (EE)
Ritivik Ng (EE)
Alexander Yoon (CpE)
Yaw Amoatiin (CpE)

Mechanical & Nuclear Engineering Projects

Project # Title Sponsor Organization Faculty Advisor Students
MNE 501 Harsh Environment, High Temperature Resistant Metal Composite Industrial Filtration Media Porvair Filtration Group James Miller

Stuart Jennings
David Keegan
Juan Ramonet
Nicholas Upton

MNE 502 Super-Efficient Condiment and Detergent Storage Containers   Reza Mohammedi

Rehman Chaudry
Andree Cochran
Anurag Baral

MNE 503 Adjustable Pipe Hanger Huntington Ingalls Industries -Newport News Shipbuilding Frank Gulla

Ryan Fitzgerald
Zinullah Ghaznawi
Emily Holland
Ahmad Othman

MNE 504 Work Positioner for Heavy Loads Huntington Ingalls Industries -Newport News Shipbuilding Frank Gulla

Hussain Alsaffar
Michael Teller
Jeffrey Rabin

MNE 505 Nuclear Reactor Simulator   James Miller

Mutasem Albulushi
Malcolm Breckenridge
Kevin Jeunang Metamo
Koueni Tchamambe

MNE 506 Sealeze – Continuously expanding mandrel system Sealeze Charles Cartin

Cory Bleistein
Dylan Dawson
Anton Rabinky
Marshall Smith

MNE 507 3D Printed Anatomically Correct Primary Dentition Dentistry Hong Zhao

Anh Nguyen
Stefan Harris

MNE 508 3D Heart Model for Mapping RF Ablation Sites VA McGuire Cardiology Laleh Golshalhi

Danielle Corsino
Ashleigh Mims
Andrew Potter
Alejandro Rivera

MNE 509 Friction and wear measurements in automatic transmission clutches Afton Chemical Hooman Tafreshi

Steffan Harm
Dabin Kim
Jean Mulles
Eric Stravitzski

MNE 510 Redesign structural foundation for mini bowling lane product AMF Franklin Bost

Devyn Borum
Joshua Clarke
Lorenzo Dingcong
Korey Smith

MNE 511 Robotic Arm Rail Inspection System 3 Huntington Ingalls Industries -Newport News Shipbuilding John Speich

Andrew Casalenuovo
Peter Donaldson
Charles Hockett
Andrew Rubio

MNE 512 Underhull Material Transport Rig Huntington Ingalls Industries -Newport News Shipbuilding John Speich

Hunter Alford
Christopher Brady
Michelle Runion
Spencer Trevisan

MNE 513 Sustainability – utilize waste heat from large data center to heat office buildings Wellpoint / Anthem SamaBilbao y Leon
Karla Mossi

John Boushra
Kyle Duncan
Aleksandr Kogan
Giang Pham

MNE 514 Railroad Bearing L10 Fatigue Life Test Rig Development, Construction and Trials Brenco Charles Cartin

Laith Naeem
Andrew Nguyen
Bryson Sin
Ramon Vargas

MNE 515 Non-Destructive Testing of Hardface Cladding Huntington Ingalls Industries -Newport News Shipbuilding Ibrahim Guven

Hunter Andrews
Karson Clark
Jared O’Hara

MNE 516 Linear accelerator head rest and mechanical system   Woon-Hong Yeo

Melvin Rosario
Ross Cruikshank
Thomas Dwyer
Daniel Martinez

MNE 517 Alternative Fuel Methods for Formula SAE   Charles Cartin

Brandon Rivera
Dmitriy Kirzhner
Maxwell O’Neill
Ryan Witko

MNE 518 Thermo-regulated device for extremities affected by Raynaud’s disease   Mohamed Gad-el-hak

Jessica Bishop
Thomas Beaver
Nathan Kirby
Alisa Sverdlov

MNE 519 Novel Design for Emergency Glucagon Delivery   Hooman Tafreshi

John Corbett
Zachary Cullingsworth
Chris Ducic
Ryan Meekins

MNE 520 Molten Metal Loop Driven by Electromagnetic Pump   Supathorn Phongikaroon

Eric Mallon
Joseph Keegan
Miguel Bustamante-Perez

MNE 521 Transparent Furnace for Observing an Electrochemical Separation of Used Nuclear Fuel   Supathorn Phongikaroon

Hoor Almazmi
Abbie DeWitte
Kelli McKenna
Svetlana Ruseva

MNE 522 Design, Build and Fly R/C Aircraft   Jayasima Atulsimha

Thomas Gutema
Catherine Jones
Judy Liang
Kendall Moore

MNE 523 Tracking Surgical Instruments Otolaryngology Karla Mossi

Samuel Vura
Brandon Santiago
Akia Wells

MNE 524 Improved way to affix IV containers and medical monitors to gurneys from operating table Anesthesiology Jessika Rojas

Corey Gilbert
Braulio Rosales
Jason Warren

MNE 525 Radiation Protection System for Neurosurgical Endovascular Suites VCU Neuroguard Jessika Rojas

Abigail Haines
Laynold Pilson
Madelaine Simmons

MNE 526 Alternative Materials and Methods for Interim Dental Restorations   Wei-Ning Wang

Pierce Dunwoody
Tyler Poole
Mario Rodriguez
Adarsha Sapkota

MNE 527 Unmanned aerial vehicle for vertically profiling ultrafine particle distribution   Daren Chen

Grant Carey
Ola Saadeh
Mudaher Alkhawajah
Ahmed Almutawa

Multidisciplinary Projects

Project # Title Sponsor Organization Faculty Advisors Students
MULT 601 Increasing toughness of Elastic Laminate Products to Meet or Exceed Knit and Woven Materials Tredegar Hooman Tafreshi
Ben Ward
Dana Klein
Palmer Matthew
Taylor Atkinson
Austin Pleconis
MULT 602 3D printed microwave hyperthermia applicator for chemothermotherapy of the breast   Vennie Filippas
Erdem Topsakal
Umar Hasni
Chris Deloglos
Patricia Moseh